Kurs Przewodnika Miejskiego. Kwalifikowany Przewodnik Miejski

Czy zawód przewodnika miejskiego jest zagrożony przez technologie?

zawód przewodnika miejskiego

Witajcie! Dzisiaj poruszymy temat cyfryzacji w przewodnictwie i odpowiemy sobie na pytanie czy zawód przewodnika miejskiego jest przez nią zagrożony.

Cyfryzacja i automatyzacja postępuje na całym świecie w niemal każdej z dziedzin przemysłu i gospodarki. Nie inaczej jest w przypadku zawodów przewodnickich, gdzie już od dawna stosowane są różne technologie, pozwalające na samodzielne zwiedzanie miast, zabytków i obiektów kulturalnych. Prosimy byście traktowali ten artykuł jako ciekawostkę i swobodne rozmyślania. Zatem, czy zawód przewodnika miejskiego, może być zagrożony przez technologię?

 

 

 

W skrócie – na czym polega zawód przewodnika miejskiego?

Przewodnik miejski to osoba, która prowadzi turystów po danym mieście, opowiadając o jego historii, kulturze, zabytkach i atrakcjach turystycznych. Przewodnik miejski posiada wiedzę na temat miasta oraz umiejętności przekazywania jej w sposób interesujący i przystępny dla turystów.

 

 

 

Czym jest AR?

Jak podaje definicja, AR to forma uatrakcyjnienia doświadczania prawdziwego świata, poprzez korzystanie z interaktywnych funkcji tabletów, smartfonów. Zazwyczaj używa się kamer tych urządzeń, na których generowany jest obraz rzeczywisty wraz z rozszerzeniem go o elementy 3D, które przewidział autor.

Dla podbicia doświadczeń z gry, korzysta się także z wbudowanych głośników w smartfonie, czy funkcji podłączenia słuchawek.

 

zawód przewodnika miejskiego

Źródło: pixabay.com

 

 

 

Legendy Krakowskie – gra AR

W Krakowie powstała gra miejska opierająca się na technologii rozszerzonej rzeczywistości (z ang. Augmented Reality). Celem gry Legendy Krakowskie jest poszerzanie wiedzy o historii, kulturze, legendach i obyczajach związanych

z Krakowem i jego regionem. Gra prowadzi przez najważniejsze miejsca turystyczne

w Krakowie, a wszystko okraszone jest masą wiedzy o jego historii.

Gracze rozpoczynają zabawę obok Kościoła Mariackiego, a kończą na Bulwarach Wiślanych. Uczestnicy wyposażeni są m.in. w tablety, na których dzieje się cała rozgrywka. Istotą gry, poza walorami edukacyjnymi, jest poszukiwanie skarbu poprzez rozwiązywanie zagadek przy użyciu różnych rekwizytów.

Gra oparta jest na stylistyce średniowiecznej i w taki klimat stara się wprowadzić uczestników.

 

 

 

Nowe technologie – czy zawód przewodnika miejskiego jest zagrożony?

Poza taką nowinką technologiczną, która opisywaliśmy wyżej, interaktywne metody zwiedzania towarzyszą nam od długiego czasu. Każdy na pewno kojarzy zestawy audio (słuchawki, odtwarzacz mp3) oprowadzające nas po danym obszarze.

Także wiele muzeów korzysta z podobnych form. Jednym z nich to Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie możemy znaleźć przewodników dźwiękowych i instalacje wizualno-dźwiękowe, prezentacje multimedialne i wiele innych nietypowych rozwiązań. Wszystko to niesamowicie angażuje odbiorcę, co bardzo uatrakcyjnia cały proces zwiedzania. Szczególnie dla ludzi młodych, którzy na co dzień obcują

z dobrodziejstwami cyfryzacji.

 

Jednak osobiście uważamy, że przewodnicy miejscy nie muszą się jeszcze przez długi czas obawiać o utratę pracy. Konwencjonalny sposób zwiedzania ma wiele swoich zalet, którą największa jest kontakt z drugim człowiekiem, a także towarzyszące temu obopólne emocje, możliwość zadawania pytań, czy prowadzenie zwyczajnej konwersacji.

Ale co według nas istotne, dobrze jest mieć możliwość wyboru między różnymi formami zwiedzania. W takiej sytuacji każdy powinien czuć się usatysfakcjonowany.

 

 

Zostań ,,analogowym” przewodnikiem miejskim 😉 Zapisz się na nasz kurs online na przewodnika miejskiego, klikając >TUTAJ< lub >TUTAJ<

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Organizatorem Turystyki

Cena kursu: 1499 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 998 euro

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: