Kurs Przewodnika Miejskiego. Kwalifikowany Przewodnik Miejski

Przewodnik Miejski – Ile zarabia? Czy to się opłaca?

ile zarabia przewodnik?

Witaj! Z tego artykułu dowiesz się ile zarabia przewodnik miejski i sam wywnioskujesz czy jest to profesja ,,warta świeczki”.

 

 

 

Przewodnik Miejski – Co wpływa na zarobki?

 

Jak to w życiu bywa – nie wszystko jest tak proste i jednoliniowe jakby mogło się nam wydawać. Tak samo ma się sytuacja zarobków przewodnika miejskiego, gdyż wpływają na nie rozmaite czynniki.

 

Jakie istnieją czynniki wpływające na zarobki przewodnika?

 

     ● Miasto/jego część jako obszar działania. Jest to bardzo ważny, o ile nie najważniejszy czynnik. Reguła klaruje się jasno – im miast lub jego obszar jest chętniej odwiedzany przez turystów, tym więcej zarabia przewodnik.

 

 

     ● Praktyka zawodowa. Im dłuższy staż pracy i tym samym praktyki i wiedzy w zawodzie, tym solidniejsze zarobki przewodnika.

 

W zasadzie jest to reguła, która obejmuje niemal każdy zawód na rynku.

 

 

     ● Opinie o przewodniku. Jeśli jesteś kompetentny, obeznany, dysponujesz dużą wiedzą, ale także i stażem pracy, to turyści będą dobrze o Tobie mówić i Cię polecać.

 

Zaczyna tutaj działać tzw. marketing szeptany, który jest jednym z najskuteczniejszych, ponieważ zawsze mamy większe zaufanie do opinii kogoś, kogo znamy.

 

 

     ● Niepospolite zabytki i miejsca. Zdarza się, że niektóre miejsca w mieście są dostępne dla wąskiej grupy przewodników. Zatem staje się to elementem konkurencyjności, która wpływa na popyt na Twoje usługi.

 

 

     ● Posługiwanie się językiem obcym. Również stanowi to spory atut. Pozwolenie sobie na prowadzenie wycieczek w językach obcych także zwiększa Twoją konkurencyjność, gdyż nie każdy przewodnik będzie miał takie umiejętności. Dlatego z racji niepowszechności takiej usługi w języku obcym, jej cena rośnie. Obecnie jednak władanie językiem angielskim jest już niemal normą, dlatego trzeba pójść o krok dalej.

 

Rozeznaj się przed nauką konkretnego języka, skąd najliczniej przybywają turyści do Twojego obszaru działania. Nie ma sensu uczyć się języka, który będzie bezużyteczny w Twoim obszarze.

 

 

     ● Sezonowość. Praca przewodników w Polsce, to praca sezonowa. Sezon tutaj możemy rozumieć jako okres od wczesnej wiosny, nawet do późnej jesieni, w niektórych miastach.

 

Zima to przeważnie czas na Twój odpoczynek i relaks po intensywnym sezonie.

 

 

 

Przewodnik Miejski – Ile zarabia?

 

Jak zdążyłeś wywnioskować, to ile zarabia przewodnik, nie jest aż tak łatwą odpowiedzią. Wszystko to ze względu na ilość czynników właśnie. Istotnym faktem jest to, że zdecydowana większość przewodników miejskich prowadzi Jednoosobową Działalność Gospodarczą, tzw. samozatrudnienie. Pozwala to osiągać lepsze zarobki, lecz kosztem większej odpowiedzialności, która musimy sprawować, jeśli działamy tylko ,,na własną rękę”, a nie dla agencji czy biura turystycznego.

 

Jak założyć swoją działalność turystyczną, dowiesz się >TUTAJ<

 

W ostatnim czasie (2022r.) zarobki kształtują się w granicach 70-150 zł/godzinę oprowadzania.  Wycieczek w ciągu dnia możesz mieć kilka, o różnej długości trwania.

Także biorąc pod uwagę najczęściej spotykaną stawkę, czyli 100 zł/godzina, w trakcie np. 8 godzinnego czasu pracy zarobimy 800 zł.

 

 

 

Podsumowanie

Uważamy, że jako przewodnik miejski można naprawdę dobrze zarobić, aczkolwiek potrzeba do tego solidnej pracy, ciągłego rozwoju i chęci zgłębiania informacji, chociażby o historii zabytków czy miejsc, po których oprowadzamy. Jeśli masz determinację i ambicje to gorąco polecamy Ci sprawdzić się w tym zawodzie – nawet jako praca dorywcza lub weekendowa. Może akurat okaże się, że odkryłeś swoje powołanie, czego Ci serdecznie życzymy! Bo gdy praca staje się pasją, to dzieje się magia 😉

 

Zatem poznałeś/aś już kim jest i jak wygląda praca przewodnika miejskiego. Po przeczytaniu go sam możesz ocenić czy ta praca jest dla Ciebie.

Jeśli jednak ta dawka informacji jest dla Ciebie niewystarczająca to zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów lub kontaktu z nami.

 

 

 

Życzymy samych sukcesów!

Pozdrawiamy.

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Organizatorem Turystyki

Cena kursu: 1499 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 998 euro

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: