City break to popularne określenie na krótką podróż do dużego miasta, zwykle trwającą od kilku dni do tygodnia. Statystyki pokazują, że tego rodzaju wyjazdy stają się coraz bardziej popularne w branży turystycznej.
Według raportu GfK Polonia, wykonanego na zlecenie eSky.pl, można zauważyć tendencję wzrostową wśród Polaków wybierających zagraniczne wakacje oraz planujących więcej niż jedno krótkie miasto w roku. Prognozy na 2023 r. wskazują, że aż 4 na 5 ankietowanych Polaków preferuje spędzanie urlopu za granicą w formie ,, city break “
City break jako forma podróżowania
City break jest formą krótkiej podróży, trwającej zazwyczaj od kilku dni do tygodnia, której celem jest zwiedzenie konkretnego miasta lub regionu. Podczas takiego wyjazdu skupiamy się głównie na odwiedzaniu atrakcji turystycznych, kulturowych i historycznych danej lokalizacji, a także na poznawaniu lokalnej kuchni, tradycji i stylu życia. Podczas city breaku odwiedzamy popularne zabytki, muzea, galerie sztuki, restauracje, sklepy oraz uczestniczymy w lokalnych wydarzeniach i festiwalach. To idealna opcja dla osób, które chcą szybko i intensywnie poznać nowe miejsce, bez potrzeby długiego urlopu.
Statystyki o polskich turystach
Większość ankietowanych, a dokładnie 82%, planuje uczestniczyć w dłuższym wyjeździe, z czego ponad jedna trzecia planuje zrobić to co najmniej dwa razy w ciągu roku. Co do city breaków, 70% badanych zamierza się na nie wybrać, z czego prawie połowa planuje podróżować w ten sposób częściej niż raz.
Wyniki badania wskazują również na spadek liczby osób korzystających z usług touroperatorów. Zamiast tego, coraz więcej osób decyduje się na samodzielną organizację swoich wyjazdów.
Badanie zostało przeprowadzone w maju przez GfK Polonia na zlecenie eSky.pl, badając 600 Polaków oraz 4,2 tys. mieszkańców sześciu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Grecji. Obecnie firma przedstawia wyniki najnowszej edycji swojego cyklicznego badania, które zostało przeprowadzone po raz drugi.
Według autorów badania, aż 80% ankietowanych Polaków planuje wyjechać za granicę na wakacje w obecnym roku. Co najmniej dwukrotnie na zagraniczny urlop zamierza się wybrać 36% badanych. Średnio, Rumuni i Czesi częściej niż Polacy planują podobne wakacje, z wynikiem odpowiednio 82%. Natomiast Bułgarzy (72%), Chorwaci (74%) i Węgrzy (76%) rzadziej decydują się na wyjazdy zagraniczne.
Ponad dwie trzecie Polaków, czyli 70%, planuje również wybrać się na city break za granicę w 2023 roku. 28% respondentów planuje odbyć taki krótki wyjazd dwukrotnie w ciągu roku, a 21% chce to zrobić jeszcze częściej – więcej niż trzy razy. Mimo to, Polska zajmuje pierwsze miejsce w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem liczby osób, które nie planują w ogóle city breaków w 2023 roku, a taką odpowiedź podało 9% respondentów.