Kurs Przewodnika Miejskiego. Kwalifikowany Przewodnik Miejski

Figury smoków w Krakowie – pomysł na wycieczki przewodnika miejskiego

Figury smoków w Krakowie, kurs przewodnika miejskiego

Przykładem wrocławskich krasnali, powstają i pojawiają się figury smoków w Krakowie.

Podobnie jak we Wrocławiu z ich krasnalami, powstają i pojawiają się pierwsze figury smoków w Krakowie. Smok, który jest legendarny i znany z miłości do Krakowa, cieszy się również nadzwyczajną popularnością wśród krakowian i turystów. Dlatego też w ramach dwóch edycji budżetu obywatelskiego, mieszkańcy zgłosili projekty, które umożliwią obecność smoka również w innych częściach miasta, a nie tylko pod Wawelem.

 

 

Pomysłodawcy i wykonawcy “hordy smoków”

Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus są pomysłodawcami projektu umieszczenia smoczych figurek w przestrzeni miasta. Wykonanie rzeźb było koordynowane przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Figury zostały zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna i przygotowane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek. Zarząd Dróg Miasta Krakowa zajmuje się montażem rzeźb, a Wydział ds. Turystyki zaprasza mieszkańców i gości do spacerowania smoczym szlakiem. Pierwsze siedem figur smoków rozpoczęło się montaż 22 listopada i będzie dostępne do zobaczenia przez krakowian i gości.

 

Powstanie zatem swoisty smoczy szlak, który jest świetnym pomysłem na tematyczne wycieczki prowadzone przez przewodników miejskich. Może on także stanowić ciekawe urozmaicenie podczas generalnego zwiedzania Krakowa.

 

 

Figury smoków w Krakowie

W okolicy Szkoły Podstawowej nr 29, przy al. Dembowskiego, możemy spotkać Smoka Geodetę. Oprócz tego, w różnych miejscach miasta znajdują się również inne smocze figury. Smoka Turystę można zobaczyć przy parku Bednarskiego, Smoka Malarza przy pl. Axentowicza, Smoka z mapą przy parku Krakowskim, oraz Smoka z latawcem przy parku Jordana. Przy kinie Kijów przywita nas Smok Filmowiec, a na placu Na Groblach zobaczymy Smoka Wodnego.

 

Lokalizacje, w których rozmieszczono te figury, zostały wybrane tak, aby pozwolić smokom wkomponować się w przestrzeń miasta, zachowując jednocześnie odpowiednią dbałość o kulturowy krajobraz Krakowa.

 

Smoki krakowskie nie zioną ogniem i nie są szczególnie groźne, ale będą one nawiązywać do miejsc, w których się znajdują. Mieszkańcy i goście Krakowa z łatwością rozpoznają te nawiązania. Każda figura smoka będzie miała informacje dotyczące atrybutów smoka, które odwołują się do historii i tradycji danej lokalizacji. Te informacje będą dostępne na tabliczkach z kodami QR oraz na miejskiej stronie internetowej.

 

figury smoków w Krakowie

źródło: www.lovekrakow.pl

 

 

Kolejne figury pojawią się w przyszłym roku

W przyszłym roku, w ramach projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego, w przestrzeni miasta pojawi się dziesięć kolejnych gotowych już figur smoków. Będą one umieszczone na różnych lokalizacjach, między innymi Smok Sportowiec na skwerze Zbigniewa Brzezińskiego, Smok z Metrem w pobliżu ulicy Kopernika i kościoła św. Mikołaja, Smok z Literą K na skwerze przy ulicach Krakowskiej i Rybaki, oraz Smok Żołnierz CK przy Rondzie Mogilskim, w pobliżu Bastionu V Lubicz – Twierdzy Kraków. Inne figury to Smok Lekarz przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ, Smok Astronom przed Ogrodem Botanicznym, Smok Lajkonik na skwerze Konika Zwierzynieckiego, Smok „Emausowy” przy ulicy Kościuszki, Smok Fotograf przy ulicy Rakowickiej 22A, oraz Smok Romantyk przy kładce o. Bernatka.

 

Koszt przygotowania już rozmieszczonych figurek w przestrzeni miasta wyniósł 298 tysięcy złotych, natomiast koszt przygotowania dziesięciu kolejnych figurek, które zostaną zainstalowane w przyszłym roku, to 334 tysiące złotych. Przygotowanie dokumentacji projektowej, wykonanie granitowych postumentów i montaż siedmiu smoków wymagało około 155 tysięcy złotych.

 


 

Sprawdź nasz kurs przewodnika miejskiego

 

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Organizatorem Turystyki

Cena kursu: 1499 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 998 euro

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: