Kurs Przewodnika Miejskiego. Kwalifikowany Przewodnik Miejski

Szlak murali w Oświęcimiu – pomysł na wycieczki turystyczne

Szlak murali w Oświęcimiu, kurs na przewodnika miejskiego

Szlak murali w Oświęcimiu to świetny pomysł na tematyczne oprowadzania turystów przez przewodnika miejskiego. Poznajcie ich uwodzicielskie piękno!

W ostatnich latach forma oprowadzania turystów przez przewodnika miejskiego zyskuje coraz większą popularność. Jednym z unikalnych i interesujących tematów, które stanowią doskonałe uzupełnienie tradycyjnych wycieczek, jest szlak murali w Oświęcimiu. To niezwykła forma prezentowania historii miasta. W tym artykule przedstawimy szlak murali jako tematyczną ścieżkę, która daje turystom szansę na poznanie tego miasta z mniej oczywistej strony.

 

 

Pomysł dla przewodnika miejskiego na alternatywne wycieczki turystyczne

Taka forma oprowadzania turystów przez przewodnika miejskiego po szlaku murali jest nie tylko atrakcyjna, ale również wyjątkowa. To niezwykłe połączenie sztuki ulicznej z historią i kulturą miasta sprawia, że taka wycieczka staje się niezapomnianym doświadczeniem. Muralami, które tworzą ten szlak, artyści skłaniają do refleksji, które mają na celu rozbudzić wyobraźnię odbiorcy. Oprowadzanie turystów po szlaku murali nie tylko pozwala poznać historię miasta w inny, bardziej emocjonalny sposób, ale również daje możliwość obcowania ze sztuką, która w takim kontekście staje się narzędziem do przekazywania różnych wartości oraz treści do odbiorcy.

 

 

Szlak murali w Oświęcimiu

Na trasie szlaku murali można zobaczyć aż szesnaście niezwykłych dzieł sztuki. Jeden z nich, zatytułowany „Kontrabasistów”, został stworzony przez Edwarda Dwurnika w 2011 roku podczas Life Festiwalu Oświęcim. Mural przedstawia młodych, przedwojennych kontrabasistów na tle błękitu pruskiego. Jego celem jest odczarowanie stereotypów związanych z Auschwitz i zwrócenie uwagi na inne oblicza miasta.

Szlak murali w Oświęcimiu, kurs przewodnika miejskiego

,,Kontrabasiści”
Źródło: podrozepokulturze.pl

 

Kolejny mural pt. „Gitarzysta” został wykonany przez Andrzeja Pągowskiego w 2012 roku, również w ramach Life Festiwalu Oświęcim. Mural znajduje się na poniemieckim bunkrze i ma szczególne znaczenie dla artysty, ponieważ część jego rodziny zginęła w obozie. Znalezienie pokoju poprzez muzykę i sztukę jest głównym przesłaniem tego dzieła, które ukazuje gołębice oraz rockowego gitarzystę na ciemnym tle.

 

„Błogosławiony spokój nicości” to koleje dzieło na poniemieckim bunkrze, autorstwa Rafała Olbińskiego. Artysta chce w ten sposób wrócić do piękna, które jest niekomercyjne i nie propagandowe. Malarz-poeta, jak często bywa określany, w swojej sztuce ukazuje naturalne piękno, które często pomijamy w biegu codziennego życia. Ten mural zachęca do zatrzymania się i refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne.

 

Kolejne dzieło, „Niezamierzony przypływ morza”, również autorstwa Rafała Olbińskiego, zostało dodane w 2014 roku na bunkrze. Jest to kontynuacja wcześniejszego muralu i uzupełnienie historii o przesłanie dotyczące nadmiernego pośpiechu i niezauważania naturalnego piękna przez ludzi. Ta narracja dotyka tematu ludzkiego pośpiechu, a także braku zauważania prostych pięknych rzeczy wokół nas.

 

W ramach Life Festiwalu Oświęcim 2012, mieszkańcy miasta, Tomasz Kiek i Mateusz Makarewicz, stworzyli siedem wyjątkowych murali o nazwie „Gadające głowy”. Każdy z tych murali ukazuje postaci związane z historią Polski i świata oraz ich charakterystyczne cytaty, odzwierciedlające ich działalność lub twórczość. Poprzez te prace artyści skupili się na ważnych wartościach, takich jak tolerancja, prawa człowieka, pokój i społeczeństwo obywatelskie.

 

 

Wybitne postacie na murach

Na oświęcimskich murach możemy znaleźć głowy takich wybitnych postaci jak Leszek Kołakowski, Jacek Kuroń, Maria Skłodowska-Curie, Martin Luther King, Jan Paweł II, Mahatma Gandhi i Václav Havel. Wybór tych postaci był celowy i szczególnie ważny dla przekazu. Każda z tych postaci miała ogromny wpływ na historię i idee, a ich nauki i działania są nadal ważne dla współczesnego społeczeństwa.

 

W ramach projektu organizowanego przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, te wyjątkowe murale powstały w różnych częściach miasta. Ich obecność w przestrzeni publicznej daje możliwość połączenia historii i sztuki, a także stwarza przestrzeń do dialogu i pamięci.

 

Oprócz „Gadających głów”, na szlaku murali w Oświęcimiu możemy również podziwiać dzieło o nazwie „Oświęcim – impresja”. Ten mural, zaprojektowany przez profesor Elżbietę Kuraj-Karbowniczek i wykonany w 2012 roku we współpracy z kilkoma artystami, przedstawia panoramy przedwojennego i współczesnego miasta. Jest to swoiste spojrzenie na przemiany, jakim Oświęcim podlegał na przestrzeni lat.

 

Mural z 2014 roku zatytułowany „W Oświęcimiu jest bosko” namalowała polska i ukraińska młodzież w ramach programu „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”. Przedstawia on św. Jana Bosko, patrona miasta.

 

Podczas festiwalu Life Festiwal Oświęcim 2016, Tomasz Bagiński, nominowany do Oskara, stworzył „Katedrę”, która jest fragmentem jego krótkometrażowego filmu o tym samym tytule. Inspiruje się on twórczością Zdzisława Beksińskiego oraz Jacka Dukaja.

szlak murali w Oświęcimiu

,,Katedra”
Źródło: oswiecim.pl

 

„Life” to praca niemieckiego artysty Heiko Klohna, wykonana podczas festiwalu Tauron Life Oświęcim 2017. Przedstawia krzyczącego mężczyznę, będącego symbolem życia w duchu tolerancji dla innych. Ostateczne znaczenie muralu pozostaje jednak kwestią interpretacji widza.

 

W ostatniej edycji Tauron Life Festiwal Oświęcim w 2018 roku Jarosław Jaśnikowski stworzył mural „Sterowiec”. Przedstawia on unikalne połączenie świata realnego z wyimaginowanym, w którym obowiązują inne prawa. Okno jest często mostem między tymi dwoma światami, umożliwiając nam spojrzenie w nieznaną alternatywną rzeczywistość.

 

 

,,Dom według wartości”

mural Dom według wartości, szlak murali w Oświęcimiu

,,Dom według wartości” Źródło: visitmalopolska.pl

 

Jeśli pragniemy zanurzyć się w tej wyjątkowej twórczości, możemy poszukać innych niezwykłych dzieł sztuki, takich jak cykl „Dom według wartości”.

 

Uniwersalne pojęcia etyczne, takie jak wolność, nadzieja, sprawiedliwość, równość, szacunek i odpowiedzialność, stają się przedmiotem debaty społecznej w murale o wspólnym tytule „Dom według wartości”. To projekt Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i Fundacji Konrada Adenauera. Łukasz Majerowski jest autorem portretów Anny Dymnej, Andrzeja Seweryna, Jurka Owsiaka i Mariana Turskiego, których widnieją na tych muralach.

 

Natomiast „Mural w Parku Pokoju”, stworzony przez Annę Wardęgę-Czaję, jest pełen kolorów i sugestii radości. Przenika symbolikę pokoju poprzez przedstawienie gołębia z gałązką oliwną, trzymających się rąk i serca na dłoni. Formy rysunków są uproszczone, przypominając kolorowankę dla dzieci.

 

Niewątpliwie nie można też przegapić „Ptasiego muralu” autorstwa Wojciecha Rokosza, powstałego w 2022 roku na murze cmentarza żydowskiego. To niezwykłe połączenie żydowskiej symboliki nagrobnej i ekologii, ponieważ cmentarz jest miejscem otoczonym zielenią, gdzie ptaki często przebywają. Autor uwiecznił osiem gatunków ptaków, wkomponowując je w częściowo zarośnięty mur. Ten projekt został stworzony we współpracy z Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.

 

 

 

Zapisz się na kurs przewodnika miejskiego

 

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Organizatorem Turystyki

Cena kursu: 1499 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 998 euro

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: