Miło Cię tutaj widzieć! Dziś porozmawiamy o Polsce i jej walorach turystycznych. Odpowiemy na pytanie, dlaczego praca przewodnika miejskiego w Polsce jest korzystna.
Polska od rozpadu ZSRR i późniejszym dołączeniu do Unii Europejskiej mocno rozwinęła swój sektor usług. Z turystyką nie było inaczej. Co prawda branża ta jest specyficzna pod kątem tego, że wakacje, wypoczynek czy szeroko pojęta turystyka nie są usługą pierwszej potrzeby. W zestawieniu na przykład z usługami mechanika czy budowlańca wypada gorzej, jeśli mówimy o zapotrzebowaniu.
Jednak wraz z rozwojem gospodarczym społeczeństwa, napływem kapitału
i rosnącym dobrobytem, rozwój turystyki był tylko nieuniknioną koleją rzeczy.
I bardzo się z tego tytułu cieszmy. Dlatego rozwój ten niebagatelnie wpłynął na to,
że praca przewodnika miejskiego w Polsce stała się korzystna, dobrze płatna
i potrzebna.
Dlaczego praca przewodnika miejskiego w Polsce jest dobrym wyborem?
Nie chcemy ukrywać, że tym artykułem chcemy zachęcić Cię do zostania przewodnikiem miejskim pracującym w Polsce, ponieważ uważamy, iż ma ona wielki potencjał. Zyskuje i będzie zyskiwać na popularności destynacji turystycznych
w Europie, a więc zapotrzebowanie na przewodników miejskich powinno rosnąć.
O ile nie wydarzy się ponownie żadna nieprzewidziana sytuacja pokroju pandemii, która miała tak potężny impakt na gospodarkę światową.
Jednocześnie nie negujemy, iż cały ,,stary kontynent” przez swoją bogatą historię jest równie atrakcyjnym obszarem turystycznym.
Wymieńmy sobie powody dlaczego pracować jako przewodnik akurat w Polsce:
– długa, obszerna i przewrotna historia. Przyjmuje się, iż Polska istnieje od 966r. co daje nam 1057 lat jej widnienia na mapie. Ten okres, z resztą jak dla wielu innych państw, był jedną długą sinusoidą wzlotów i upadków. Kultura, nauka, religia, sztuka, legislatura, polityka, folklor kształtowały się w bardzo różny i nieraz dynamiczny sposób. Polska ma masę ciekawych zabytków, kościołów, katedr, pomników, muzeów, galerii i można, by tak wymieniać bez końca.
Dlatego kolokwializując – jest co opowiadać o historii Polski,
– coraz większy napływ turystów z zagranicy. Co za tym idzie, duży popyt
na usługi przewodników miejskich. Przyczyn tego napływu można upatrywać
na przykład w cenach usług całego sektora turystycznego. Porównując ceny
w Polsce do cen na zachodzie Europy, Polska wypada po prostu atrakcyjnie.
Co prawda w ostatnich latach z różnych przyczyn staje się coraz droższa.
Jakie będzie miało to skutki, dowiemy się w przyszłości. Jednak należy pamiętać,
że prawdopodobnie najefektywniej konkuruje się poprzez cenę usług,
– dobre zarobki. Dobry przewodnik miejski może liczyć na zarobki powyżej średniej krajowej, gdzie średnia krajowa na umowie o pracę według danych GUS 7065,56 zł brutto. Kwota netto dla przewodnika jest, rzecz jasna znacznie niższa. Jednak wciąż są to atrakcyjne zarobki na tle społeczeństwa. Polecamy przeczytać artykuł o tym ile zarabia przewodnik miejski,
– duża ilość biur i agencji turystycznych, jako potencjalnych pracodawców,
– łatwa możliwość założenia własnej działalności gospodarczej,
– inwestycja rządów w zabytki i kulturę. Ponownie wracamy do rozwoju kwestii polskiej turystyki. Rządy widząc go, coraz chętniej inwestują w utrzymanie, konserwację obecnych zabytków i jednoczesnym odrestaurowywaniu tych zaniedbanych mających potencjał na zdobycie uwagi turystów.
To oczywiście przekłada się na większy przepływ turystów, co może skutkować Twoimi większymi zarobkami,
– sezon trwa prawie cały rok. Co prawda natężenie turystów jest największe
na wiosnę, lato i wczesną jesień. Jednak nawet w zimie możesz liczyć
na klientów. Polska ma coraz lżejsze zimy, co może skutkować jeszcze dłuższym sezonem wysokim,
– zwiększenie atrakcyjności poprzez innowacyjność. Dobrym przykładem może być Muzeum Powstania Warszawskiego, które de facto jest swoistą instalacją. Przewodnik nie jest konieczny do jego zwiedzenia, ale na pewno z jego pomocą turyści zdołają posiąść znacznie szerszą wiedzę i kontekst całego powstania i historii Polski w czasach II Wojny Światowej. Wprowadzanie takich innowacyjnych form nie tylko zwiększa atrakcyjność zwiedzanych miejsc,
ale także mocno ułatwia pracę przewodnikom miejskim.
Podsumowanie
Powodów, dlaczego praca przewodnika miejskiego w Polsce jest dobrym wyborem, można jeszcze mnożyć. Bez wątpienia Polska turystyka będzie rozwijać się coraz dynamiczniej, a ruch turystyczny będzie się zwiększał. Dlatego przewodnicy miejscy na pewno będą potrzebni.
Zapisz się na kurs przewodnika miejskiego.
Życzymy powodzenia!