Kurs Przewodnika Miejskiego. Kwalifikowany Przewodnik Miejski

Przewodnik Miejski – Kim jest i czym się zajmuje? Jakie są jego obowiązki i wymagania?

Praca przewodnik miejski

 

 

 Kim jest Przewodnik Miejski i czym się zajmuje? Jakie są jego obowiązki i wymagania?

 

O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Dziękujemy, że wybrałeś nasz artykuł jako źródło wiedzy. Doceniamy to!

 

Z dużym prawdopodobieństwem korzystałeś w trakcie swojego życia z usług przewodnika miejskiego. Czy to podczas wycieczek szkolnych, czy podczas wakacji z rodzicami albo z żoną i dziećmi. Możliwe nawet, że poświęciłeś chwile refleksji na temat jego zawodu.

Jest to z pewnością praca wyjątkowa, wymagająca wiedzy, a przez dynamiczny rozwój turystyki i poszerzanie się możliwości spędzania wakacji czy urlopu, bardzo pożądana.

 

Zatem zapraszam cię do przeczytania tego krótkiego artykułu, w którym odpowiemy Ci na pytania zawarte w tytule.

 

 

 

 

Przewodnik miejski – Kim jest i czym się zajmuje?

 

Przewodnik ten profesjonalnie zajmuje się oprowadzaniem turystów lub grup turystycznych po konkretnym obszarze, najczęściej jednego miasta. Co najbardziej istotne, że przy tym opowiada całą historię danego obiektu, wtrąca anegdoty, zwraca uwagę na szczegóły, przytacza legendy, czasem także snuje własne wnioski lub zadaje pytania turystom albo prosi o ich opinie, by nieco zaktywizować i zaangażować zwiedzających.

 

Obiekty, na których najczęściej skupiają się przewodnicy to: zabytki, muzea, miejsca pamięci historycznej lub narodowej, obiekty kultu religijnego, parki, galerie szeroko pojętej sztuki, gmachy instytucji państwowych itp. Oczywiście są przewodnicy, którzy oprowadzają po stricte jednym obiekcie i w jego historii się specjalizują, jednak najczęściej turyści poszukują kompleksowego oprowadzenia po całokształcie najcenniejszych obiektów w danym mieście.

 

 

 

 

Przewodnik miejski – Obowiązki i wymagania.

 

Oprócz oprowadzania turystów, co jest esencją tego zawodu, przewodnik miejski ma również inne zadania, które musi albo które warto, by wypełniał. Zwykle są to:

 

     -zbliżona do perfekcji znajomość historyczna, geograficzna, topograficzna i czasem przyrodnicza danego obszaru,

 

     -ważną kwestią jest także znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Możliwość pozwolenia sobie na oprowadzanie turystów w innym języku niż nasz ojczysty definitywnie przełoży się na nasze zarobki. Jeśli do tego prowadzimy działalność gospodarczą to z pewnością będą to zwyżki w ilości klientów co najmniej o paręnaście procent.

 

Szczególnie posługiwanie się chociaż jednym językiem obcym będzie miało przełożenie w dużych i popularnych miastach, do których zjeżdżają turyści z całego świata. Mowa tu (w przypadku Polski) o Warszawie, Krakowie, całym Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Zakopanem, czy Lublinie,

 

 

     -jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą to warto byśmy znali system podatkowy, prawo podatkowe i cywilne. Warto też być na bieżąco ze wszystkimi zmianami podatkowymi, gdyż w Polsce zmienia się to dynamicznie i nierzadko co kilka/kilkanaście miesięcy. Jednak najczęściej przewodnicy prowadzący JDG (Jednoosobową Działalność Gospodarczą) mają odpowiedzialną za to księgową.

 

Możemy Ci pomóc z założeniem własnej działalności na naszym odrębnym kursie: www.OrganizatorTurystyki.pl.

 

     -nieustanny rozwój osobisty i poszerzanie wiedzy. O ile rozwój osobisty i kształtowanie naszych cech mocno postępuje w trakcie pracy jako przewodnik miejski, o tyle poszerzanie wiedzy leży głównie w naszej gestii. Chodzi tutaj o pozyskiwanie nowej wiedzy na temat obiektów, po których oprowadzamy, diggowanie (z ang. digging: pogłębianie, dokopywanie się) do nowych faktów czy ciekawostek, które wzbogacą i uatrakcyjnią nasz przekaz do turystów.

 

Warto też być na bieżąco z tym co dzieje się w mieście, o nowych festiwalach, imprezach miejskich, czy o nowo powstałych obiektach, do których być może warto zabrać turystów i nadać świeżości naszemu programowi wycieczek.

 

 

 

Podsumowanie

 

Z powyższego tekstu można wywnioskować, że praca przewodnika, którą widzimy podczas korzystania z jego usług to tylko wierzchołek góry lodowej. Tych wszystkich ulepszeń naszej pracy i samych siebie jako przewodników nie zdołamy wprowadzić na samym początku naszej pracy. Wymaga to konsekwencji i głodu ciągłego rozwoju oraz przede wszystkim praktyki w tym zawodzie. Jeśli jednak pokochamy tę pracę to na pewno sami z przyjemnością będziemy podejmować inicjatywę do osiągania progresu i doskonałości w byciu przewodnikiem miejskim.

 

Dziękujemy, że dotrwałeś do końca naszego artykułu. Jeśli wciąż, niektóre kwestie są dla Ciebie niejasne , to zachęcamy do przeczytania naszych innych artykułów lub do bezpośredniego kontaktu z nami.

 

 

 

 

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Organizatorem Turystyki

Cena kursu: 1499 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 998 euro

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: